7 září, 2022

Historie Šipky

24. února 1935 nastoupil na palubě lodi “SKAUT” 8. chlapecký oddíl a přijal symbolický název “ŠIPKA”. 14. června se připojil 22. oddíl a 19. června bylo spojení oddílů do střediska vyhlášeno na Svojsíkově hradišti na Strahově u prvního táborového ohně. Prvním vůdcem střediska se stal Dr. Karel Skála – Čil.

“Šipka” se postupně stala jedním z nejvýznamnějších skautských středisek v Praze. I po dobu 2. světové války pokračovala “Šipka” v činnosti. Po zákazu Junáka přešla v březnu 1942 do vodáckého odboru KČT v Braníku a přijala symbolický název “LUK”. Skauti ze “Šipky” obnovili svou činnost ihned po válce.

Po zrušení Junáka oddíly střediska dál pokračovaly v činnosti, jako oddíly mládeže v Sokole, později v městské stanici mladých turistů, Svazarmu a TJ Praga (v té době je členem vodáckého oddílu i pozdější prezident Václav Havel – Chrobák).

V roce 1968 středisko obnovuje opět svou skautskou činnost. Znovu je vede Dr. Skála – Čil.

Po zrušení Junáka v roce 1970 oddíly “Šipky” pokračovaly jako turistické oddíly v TJ AZKG a Svazarmu Praha 6.

Po listopadu 1989 “Šipka” vystoupila opět z ilegality a zahájila skautskou činnost v Junáku – svazu skautů a skautek ČR.

historie střediska převzatá z: ŠIPKA (sipka.org)